Kámen Jaspis dalmatin (17 -22g)

Kód: KAM71
Neohodnoceno
80 Kč
Skladem (1 ks)
Jaspis je přiřazen planetě Saturn a náleží elementu země. Vypráví pomocí svých obrázků poselství minulosti.

Detailní informace

Detailní popis produktu

K objednávce kamenů nám prosím do poznámky napište číslo kamínku, který jste si vybrali.

Jaspis 

  • druh kamene: jaspis dalmatin

  • velikost cca: 30 - 35 x 20 - 25mm (délka x šířka)

  • váha cca: 17 - 22g

  • uvedená cena je za 1 kus kamene

Tento drahý kámen se vyskytuje ve velkých masách i drobných valouncích. Při přirovnání silný jako skála si vždy vybavíte Jaspis. Velké kusy kamenů se používají jako obklady stěn domů v exteriérech i interiérech. V Čechách je možné vidět takto použitý jaspis spolu s jinými drahými kameny ve Svatováclavské kapli v Praze.

Jaspis vznikl tak, že bahno vniklo do vzduchových bublin vyvěrající lávy. Vlivem organických látek a minerálních sloučenin (dendrity) se pomalu chladnoucí hmota zbarvovala do zajímavých barevných vzorů. I podle vzhledu jaspisu byl pojmenován, jeho jméno pochází z Latinského slova "iaspis", které znamená skvrnité. Jaspis je dobře dostupný a levný, nicméně pro sběratele a esoteriky jsou jeho barevné a druhové variety velmi zajímavé.

Známá naleziště

Jak již bylo zmíněno, je jaspis velmi dobře dostupný. Jeho naleziště jsou na celém světě, zejména v jílových hmotách. Nejznámější naleziště jsou na velkém území jižní Ameriky, v USA, JAR, Rusku, na Madagaskaru či Austrálii, odkud pochází tzv. australský jaspis známý jako Mookait. Nejbližší naleziště jaspisu jsou na Slovensku např. v Banské Šťiavnici, v Německu např. Lohlbachu i v Čechách na Liberecku či Ostravsku.

Jaspisové kameny a jejich použití

Jaspis je velmi oblíbený drahý kámen a byl i v historii. Ve starověkém Řecku se Jaspisy využívali ve šperkařství, zejména k výrobě medailonků a podobizen bohů a panovníků. V pozdějších dobách se využíval k výrobě pečetních a dekoračních předmětů.

Velká kolekce výrobků z jaspisu se nachází v Ermitáži v Ruském Petrohradě.

Jak čistit a nabíjet jaspis

Jaspis čistíme a nabíjíme na křišťálové drúze libovolně dlouho na přímém slunci, neboť jaspisy nejsou nijak citlivé na světlo či teplo. Jaspisy není vhodné nečistíme pod proudem vody, neboť se říká, že voda odplavuje jaspisu lesk.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: